طراحی سایت

توضیحات Course

طراحی سایت چیست؟ پاسخ آن خیلی ساده است. طراحی سایت به معنی کوشش جهت شکل دهی یک پایگاه اینترنتی برای عرضه کالا، سرویس های گوناگون یا اگاهی دادن و مطلع ساختن سایرین از خدمات شما است. طراحی وب سایت فرایندی است متشکل از صفحات وب، تولید محتوا، طراحی گرافیکی و به کارگیری اصول سئوی سایت برای راه اندازی شعبه آنلاین کسب و کار شما .
امروزه هر کسب و کاری برای معرفی بهتر خود در فضای آنلاین به وب سایت نیاز دارد. نحوه طراحی وب سایت بسیار مهم است چرا که باید به راحتی خدمات شما را با مخاطبانتان به اشتراک بگذارد .در واقع اگر می‌خواهید یک وب سایت قدرتمند طراحی کنید که با استفاده از آن خدمات، محصول یا هر چیز دیگری را به مخاطبان خود ارائه دهید باید در صفحه اول گوگل حضور داشته باشید و برای حضور در صفحه اول نتایج جستجو باید تمام اصول فنی ، ظاهری و طراحی یک وب سایت را رعایت کرده باشید.

وظایف طراح سایت چیست؟

وظایف طراح سایت بر اساس اینکه در چه فرایندی از طراحی سایت مشغول به کار است فرق دارد . در کل برای طراحی سایت، به دو گروه یا شخص جهت طراحی Back-end یا همان قسمت کدها و Front-end احتیاج داریم.
وظیفه نوشتن کدهای گوناگون جهت به وجود اوردن ساختار اصلی وب سایت بر دوش کارشناس طراحی Back-end است . این کدها ان مواردی اند که از دید مشاهده کنندگان سایت مخفی هستند و بیش از هر چیز مسئولیت به کار انداختن و کار کردن یک سایت را بر دوش دارند . یک کارشناس طراحی سایت که مسئولیت گسترش Back-end را به دوش دارد از زبان های برنامه‌نویسی مانند Python، ASP و PHP بهره مند می شود .

در قسمت طراحی Front-end کلیه امور جهت مطلوب شدن خصوصیات دیداری یک سایت اعمال می‌شوند. در اصل همه مواردی که کاربر سایت مشاهده می کند، برایند فعالیت یک گسترش دهنده Front-end یا همان فردی است که با بهره گیری از کدهای گوناگون ظاهر وب سایت را سازمان دهی می کند. برای گسترش ظاهر سایت، به کد نویسی احتیاجی نیست و نوشتن این کدها با زبان‌هایی مانند HTML، CSS و جاوا اسکریپت انجام می شود. به خاطر داشته باشید که در روند طراحی سایت همکاری با یک گرافیست وب می‌تواند برایند مطلوب تری داشته باشد.

انواع طراحی سایت

بخش طراحی سایت ها به دو قسمت Front-end و Back-end تقسیم بندی می شود. بخش Front-end مربوط به شکل و ظاهر سایت، و بخش Back-end شامل کد های سرور و بخش مدیریت سایت است. به صورت کلی سایت ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

  • سایت های استاتیک و ثابت
  • سایت های داینامیک و متحرک

سایت های استاتیک

در سایت های استاتیک، هر کدام از صفحات سایت به صورت جدا طراحی می شود و تنها بر قسمت Front-end، کار انجام می شود. سایت هایی که محتوای خود را مرتبا تغییر نمی دهند و یک محتوا را حتی تا یک سال و یا چندین سال، بر روی سایت خود دارند، از سایت های استاتیک استفاده می کنند. در واقع فقط متخصصین طراحی سایت می توانند در سایت تغییر ایجاد کنند و مدیریت سایت این امکان را ندارد. امروزه با پیشرفت حوزه ی دیجیتال و امور مربوط به کسب و کار، استفاده از سایت های استاتیک بسیار کمتر شده است.

سایت های داینامیک

سایت های داینامیک پویا هستند یعنی هر دو بخش Front-end و Back-end را برنامه نویسی می کنند و محتوای صفحات سایت توسط مدیر سایت، قابل تغییر است. در این نوع سایت ها، می توان به روز رسانی سایت را به صورت روزانه انجام داد و محتوا های جدیدی را بر سایت بار گذاری کرد.

سایت‌ها چگونه طراحی می‌شوند؟

طراحی سایت مراحل متعددی دارد. اول باید کسب‌وکار خود را به خوبی بشناسید و هدف از راه‌اندازی سایت را مشخص کنید. با توجه به این هدف می‌توانید نوع سایت را انتخاب کنید. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم بهترین نوع طراحی سایت چیست .

بعضی از سایت‌ها با استفاده از سیستم‌های آماده و رایگان مدیریت محتوا طراحی می‌شوند. سیستم‌هایی مانند وردپرس یا جوملا که قالب‌های آماده را در اختیار طراحان قرار می‌دهند. استفاده از این نوع سایت‌ها ساده و ارزان و برای اهداف کوچک بسیار مناسب است. حتی ممکن است خودتان هم بتوانید یک سایت وردپرسی ساده و غیر حرفه‌ای طراحی کنید. البته اگر حوصله سر و کله زدن با نرم‌افزارها و خواندن متن‌های آموزشی را داشته باشید!

نوع دیگر طراحی سایت به صورت سفارشی و توسط برنامه‌نویسان حرفه‌ای انجام می‌شود. اگر قالب‌های آماده برای کسب‌وکار شما کافی یا مناسب نباشند، باید از این روش استفاده کنید. سایت‌های بزرگی مانند یوتیوب، فیس بوک، دیوار، آپارات و … همگی با این روش طراحی شده‌اند. این نوع برای شرکت‌های بزرگ و جیب‌های بزرگ مناسب تر است!

می‌توانید با شرکت‌های طراحی سایت مشاوره کنید. آن‌ها بر اساس نوع کسب‌وکار و هدف‌تان، نوع مناسبی را به شما پیشنهاد می‌دهند.

طراحی سایت با دید سئو

این یک واقعیت است که سایت شما هر چقدر هم که برای مخاطبان شما جذاب و دوست داشتنی باشد و از همه نظر بی نقص باشد، تا زمانی که رتبه خوبی در سرچ کلمات گوگل نداشته باشد، خیلی به کسب و کار شما کمک نمی کند. یک وب سایت خوب و عالی باید دیده شود و مخاطب جدید جذب کند و این کار بدون سئوی سایت امکان پذیر نیست. سئوی سایت تا حد خوبی به برنامه نویسی و طراحی سایت وابسته است.

این یک جمله غلط است که سئوی سایت بعد از اتمام طراحی سایت شروع می شود! سئوی سایت باید در حین برنامه نویسی و طراحی سایت توسط برنامه نویسان لحاظ شود. بسیاری از نکاتی که در سئوی سایت باید در نظر گرفته شود، به حوزه برنامه نویسی سایت برمی گردد. ما در حین طراحی سایت، توجه خاصی به سئوی سایت داریم که کار شما را در این حوزه ساده تر از قبل می کند.

طراحی سایت ریسپانسیو

امروزه بیشتر مخاطبان شما، وب سایتتان را با استفاده از گوشی های موبایل مشاهده می کنند و مورد استفاده قرار می دهند. بنابراین ریسپانسیو بودن و اینکه وب سایت شما موبایل فرندلی باشد، بسیار حائز اهمیت است و حتی گوگل در سئوی سایت نیز این قضیه را بسیار مورد تأکید قرار می دهد. طراحی سایت ریسپانسیو سالهاست توسط تیم ما ارائه می شود.

توجه به امکان ارتقای امکانات

سایت های طراحی شده توسط تیم ما، همگی قابلیت ارتقای امکانات خود را دارند. فرقی نمی کند که پشتیبانی وب سایت خود را بر عهده ما بگذارید یا برنامه نویسانی دیگر، وب سایت های طراحی شده توسط ما این امکان را دارند که در هر زمان بسته به نیازهای شما تغییر کنند و امکانات خود را بهبود و ارتقاء ببخشند.

آموزش و پشتیبانی

بلافاصله پس از اتمام طراحی سایت، کار با پنل به شما و یا نیروی کسب و کار شما آغاز می شود. شما همچنین می توانید پشتیبانی و امنیت سایت خود را به ما بسپارید و یا حتی از پکیج تولید محتوا و سئوی سایت ما بهره مند شوید.

برای مشاهده نمونه کارهای طراحی سایت کلیک کنید