بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی

توضیحات Course

بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی یکی از روش‌های بازاریابی دیجیتال بوده که در صورت فعالیت مناسب در این شبکه‌ها مخاطبان زیادی به شما روی می‌آورند. امروزه افراد زیادی در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام، اینستاگرام و فیسبوک و… حضور دارند و بازاریابی در این شبکه‌ها به شدت افزایش پیدا کرده. فعالیت و حضور مستمر و بابرنامه در این شبکه‌ها باعث ایجاد حس وفاداری در مشتری می‌شود، همچنین افراد را به سمت سایت شما می‌کشاند و به این ترتیب آن ها با برند شما آشنا شده و ترافیک سایت هم بالا می‌رود و به سئوی سایت کمک می‌کند.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی برای کسب و کارها پولساز است، توانایی استفاده از شبکه های اجتماعی برای ارتباط دادن مردم با هم،به وجود آوردن تعدادی مخاطب و صحبت کردن درمورد خود و ویژگی های فردی یکی از مهارت های مهم و ضروری در استفاده از این ابزارهای ارتباطی به شمار می آید.

این شبکه ها با گشودن مسیرهای ارتباطی امکان یافتن شغل، خدمات و کالاهای موردنظر را از طریق معرفی افراد به کسب و کار و یا معرفی کسب و کار به افراد برایشان فراهم می کند. اگر افراد مهارت های خود را در بهره گیری از شبکه های اجتماعی بالا ببرند، می توانند از پتانسیل های آن برای گسترش کسب و کار و وضعیت اقتصادی خود استفاده کنند.

مراحل حضور و بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی

۱- عضو شبکه‌ های اجتماعی شوید

با توجه به اهداف کسب و کارتان، پلتفرم موردنظر خود را انتخاب و در آن عضو شده و یک حساب کاربری برای کسب و کار بازکنید. پیش از برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی، ابتدا به نکات زیر توجه کنید:

 1. هدف از حضور در شبکه های اجتماعی چیست؟
 2. برای عضویت در شبکه های اجتماعی، چه چیزهایی نیاز است؟
 3. آیا شبکه های اجتماعی شما ازلحاظ محتوا، عکس، طراحی، URL و … بهینه شده است؟
 4. کدام شبکه در حال حاضر برای شما مفیدتر است؟
 5. پروفایل شما در مقایسه با پروفایل رقبا چگونه است؟

۲- مشتری ایده آل شما کیست؟

در این موردهرچه مشتری نهایی را دقیق‌تر توصیف کنید، بهتر خواهد بود. مثلا، اگر مخاطبان هدف شما والدین ساکن تهران باشد، هدفمندی خوبی است، ولی اگر بتوانید جزئیات بیشتری مانند سن و سطح درآمد را نیز به‌عنوان معیارهای انتخاب خود قرار دهید، به کسب و کار شما کمک شایانی خواهد کرد. در صورت انتخاب مخاطبین هدف اشتباه، مارکتینگ شکست می خورد. برای یک انتخاب صحیح و مناسب ابتدا معیارهای زیر را در مورد افراد بررسی کنید:

 1. سن
 2. محل سکونت
 3. عنوان شغلی
 4. درآمد
 5. بیشترین شبکه های اجتماعی مورد استفاده

۳- موقعیت شما شبکه اجتماعی

بعد از ایجاد حساب کاربری در شبکه های اجتماعی، باید موقعیت حضور خود در این شبکه‌ها را به‌گونه‌ای تثبیت کنید که نشان از قصدتان از این حضور و منعکس‌کننده برند شما باشد. برای این کار، مشتریان ایده آل خود را نیز درنظر بگیرید. در صورت مشخص نکردن هدف حضور در شبکه های اجتماعی و انتشار پست‌های عمومی به شکل رندوم و بی‌هدف، این استراتژی شکست می خورد؛ زیرا مردم همیشه افراد متخصص در یک حوزه را دنبال می کنند نه افرادی که به شکل عمومی فعالیت می کنند.

۴- ساخت محتوای عالی

متأسفانه، بسیاری از کسب و کارها مستقیماً و بدون انجام مراحل قبل، اقدام به اجرای این مرحله می کنند. با در دست داشتن اطلاعاتی نظیر مشتریان ایده آل و هدف از حضور برای این مشتریان، ایجاد محتوا مربوطه آسان به نظر می آید.

انواع محتوا در شبکه های اجتماعی

 1. تصویر
 2. ویدئو
 3. پست‌های وبلاگ
 4. اخبار شرکت
 5. اینفوگرافیک
 6. کتاب‌ها یا eBook
 7. مصاحبه‌ها

محتوا اشکال مختلفی دارد، ولی شما باید از محتوایی استفاده کنید که هم‌راستا با اهداف مشخص‌شده برای مشتریان ایده آل و مهارت‌های شما باشد. درنظر گرفتن محتوا باکیفیت، جذاب و مرتبط باید در اولویت قرار گیرد. برای مشخص شدن زمان، فرکانس و موضوعات پست کردن هر محتوا، پیشنهاد میشود که یک تقویم محتوا ایجاد کرده و طبق آن عمل کنید. همیشه کیفیت محتوا را نسبت به کمیت آن در اولویت قرار دهید.

۵- تعیین شاخص‌های کلیدی موفقیت

برای پی بردن به میزان موفقیت حضور خود، نیاز به تعریف و اندازه‌گیری فاکتورهایی است. علاوه بر میزان موفقیت استراتژی، باید تأثیرگذاری زمان و پول صرف شده برای این استراتژی را نیز اندازه گرفت. برخی از شاخص‌هایی که باید اندازه‌گیری شوند شامل موارد زیر است:

 1. نرخ تبدیل
 2. زمان صرف شده در صفحات سایت
 3. (mention)، ذکر کردن نام برند
 4. تعداد کل اشتراک‌گذاری
 5. تعداد بازدید

۶- مدیریت بی نظیر

اغلب بازاریابان برای افزایش سود خود، از ابزارهایی برای مدیریت شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. استفاده از این ابزار ها باعث تسهیل استفاده از این شبکه‌ها میشود. یکی از مزایای این ابزارها، امکان زمان‌بندی انتشار پست‌ها است. برای عملکرد مناسب، ابزار مدیریت خود را با تقویم محتوایی که در مرحله قبل ایجاد کرده‌اید، هماهنگ کنید.

۷- دنبال کردن، آنالیز، بهینه سازی

با اهمیت ترین نقش در موفقیت کسب و کارها در رسانه های اجتماعی را دارد. ولی باز هم، بسیاری از بازاریابان از آزمون‌وخطا استفاده می کنند که امکان دارد همیشه نتیجه دقیقی را از این کار به دست نیاورند؛ ولی دنبال کردن (track) نتایج، تجزیه‌وتحلیل داده‌های به‌دست‌آمده و ایجاد تغییرات برای بهینه سازی نتایج بهترین راه‌حل امکان دارد.

درنظر داشته باشید، بازاریابی در رسانه های اجتماعی، کار ثابتی نیست و همیشه در حال تغییر است و شما نیز باید خود را با این تغییرات همگام سازید؛ پس، یک استراتژی ایجاد کرده و با گذر زمان و به دست آوردن اطلاعات بیشتر درمورد کسب و کار و مخاطبین خود، به شکل مداوم آن را بهینه کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

۸- شبکه های اجتماعی و برندسازی

برندسازی در شبکه های اجتماعی موضوعی است که امروزه با گسترش و پیشرفت شبکه های اجتماعی و رسانه های گروهی از اهمیت بسیاری برخوردار گشته است. برندسازی در شبکه های اجتماعی از شیوه های ارزان قیمت برندسازی و هویت سازی برند است.

بهترین تکنیک ها برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی

۱-اهداف

داشتن یک برنامه کامل و هدفمند از هدف موردنظر در استفاده از شبکه های اجتماعی بسیار لازم است. با اینکار همه تلاش های شما برای یک بازاریابی موفق درست انجام می شود و براساس سایت bloggingwizard اگر اهداف را بنویسید، حدود ۳۰ درصد به موفقیت شما در کسب و کارتان اضافه خواهد شد.

۲-مخاطبین هدف

ارتباط داشتن با مشتریان یکی از اصلی ترین نیازهای بازاریابی است که برای این منظور لازم است که مشتریان خود را بشناسید، با کمک روش های زیر می توانید به مخاطبین هدف نزدیک شوید و آن ها را بشناسید:

 1. موقعیت جغرافیایی مخاطبین را درنظر داشته باشید.
 2. در تالارهای گفتگو با مخاطبین خود مکالمه داشته باشید.
 3. به کامنت های بلاگ ها پاسخ دهید و در بلاگ هایی که مخاطبین هدف به شما نزدیک است کامنت بگذارید.
 4. همه کامنت ها و سوالات را در شبکه های اجتماعی پاسخ دهید.
 5. از ابزارهای آنالیز شبکه های اجتماعی برای گرفتن بازخورد استفاده کنید.

۳-رقبا برای بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی چه می کنند؟

پیش از این که بخواهید برای شبکه های اجتماعی تولید محتوا کنید خوب است بدانید که رقبا مشغول چه کاری هستند. درنظر داشتن اینکه رقیبان شما کجا هستند این دید را به شما می دهد که بتوانید استراتژی مناسب برای بازاریابی شبکه های اجتماعی تان داشته باشید.ولی هدف در اینجا این نیست که ایده رقیبان تان را بدزدید و یا کپی کنید بلکه از آن ها در بهبود استراتژی تان کمک بگیرید.

۴-برنامه ریزی

بازاریابی شبکه های اجتماعی حول داشتن محتوا مناسب می چرخد، به همین دلیل شما باید ایده عالی برای انتشار مطالب بر اساس نیاز کسب و کارتان را داشته باشید. محتوا شما نباید نه خیلی جنبه تبلیغاتی داشته باشد و نه خیلی غیر مرتبط با برندتان باشد چون در این صورت تعداد کسانی که شما را آنفالو میکنند بیشتر خواهد شد.

۵-زمان مناسب برای تولید محتوا

انتشار به موقع پست ها در شبکه های اجتماعی میتواند حس اعتماد و احترام به کاربران دهد. پس باید به این آگاهی برسید که چه زمانی برای انتشار پست در شبکه های اجتماعی مناسب است که بتوانید با کاربران تعامل داشته باشید.

۶-آنالیز و تحلیل

بعد از ایجاد استراتژی مناسب بازاریابی در شبکه های اجتماعی، برای موفق شدن کمپین ها در شبکه های اجتماعی خوب است از ابزارهای تحلیلی برای آنالیز استراتژی استفاده کنید که راحت تر بتوانید بازاریابی را گسترش دهید.

۷- از اینفلوئنسر مارکتینگ غافل نشوید

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از مفاهیمی است که این روزها با گسترش استفاده از شبکه‌های اجتماعی، در دنیای دیجیتال مارکتینگ از آن صحبت به میان می‌آید. اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تاثیرگذار به معنی استفاده از افراد مشهور و تاثیرگذار یا به اصطلاح اینفلوئنسر برای تبلیغ محصول یا خدمت ماست.

مزایای کمک از بازاریابی شبکه های اجتماعی

 1. داشتن مخاطبین هدفمند
 2. دسترسی مستقیم به مخاطبین
 3. افزایش آگاهی از برند
 4. هزینه پایین اجرا در بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی
 5. افزایش فروش وسرنخ
 6. ایجاد ارتباط با افراد مختلف