تولید محتوا

توضیحات Course

تولید محتوا یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به هر کسب و کار اینترنتی است که باید با برنامه هدفمند به‌سراغ آن برود. محتوا در کسب و کار و وب‌سایت، منظور متن نیست، بلکه محتوا همه آن چیزی است که ما در اختیار مخاطبین می‌گذاریم. محتوا شامل متن، تصویر (عکس)، ویدئو و فایل صوتی است که در این مقاله قصد داریم شما با آن‌ها آشنا و سپس با فرآیند تولید محتوا هر یک مقاله را پیش‌ ببریم.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا (Content Marketing) بخش مهمی از استراتژی بازاریابی و توسعه هر کسب ‌و کاری است و هدف آن جذب مخاطبین جدید و حفظ مخاطبان قبلی از طریق ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند است.

نمونه‌هایی از محتواهای قابل استفاده در بازاریابی محتوا (بر اساس تعریف‌ بالا) عبارتند از:

 • کتاب یا کتابچه‌ای که توضیحاتی درباره‌ی یک محصول ارائه می‌کند.
 • مصاحبه‌ای که توضیحاتی درباره‌ی یک کتاب ارائه می‌کند و به نقد آن کتاب می‌پردازد (در این‌جا کتاب، محصول است و مصاحبه یا مقاله، محتوا برای بازاریابی کتاب)
 • فیلم ویدئویی یکی از جلسات یک دوره‌ی آموزشی چند جلسه‌ای که به صورت رایگان یا با قیمت مشخص، به دیگران عرضه می‌شود (در بازاریابی محتوا، تعهد نداریم که محتوای مورد استفاده برای بازاریابی را رایگان عرضه کنیم. قیمت، یک انتخاب است).
 • یک فیلم یا کتاب به تبلیغ یک بحث اخلاقی یا مذهبی می‌پردازد (بازاریابی محتوا می‌تواند برای عرضه‌ و تبلیغ ایده‌ها هم به‌کار گرفته شود)
 • پادکست هایی که یک مشاور خانواده تولید می‌کند تا مخاطبان بیشتری، نام او را بشنوند و با او به عنوان یک متخصص آشنا شوند.
 • مجدداً لازم به تأکید است که بازاریابی محتوا به شکل کلی آن، به بازاریابی با استفاده از محتوای دیجیتال محدود نیست.

بازاریابی محتوا، پیش از عصر دیجیتال هم قدمتی بسیار طولانی داشته است. ضمن این‌که در عصر دیجیتال هم، هنوز بازاریابی محتوا می‌تواند خارج از بستر وب و اینترنت انجام شود.

همچنین بخوانید: قواعد نگارشی در تولید محتوا

انواع محتوا

وقتی صحبت از محتوا و تولید محتوا می‌شود، ذهن به‌سراغ محتوای متنی و در اصل مقاله و مطالب درون سایت‌ها و رسانه‌ها می‌رود اما در اصل باید محتوا را کامل‌تر نگاه کنیم. محتوا هر آن چیزی است که قابل ارائه باشد. اینکه محتوای ما که می‌تواند پیام ما باشد، در چه فرمی است، مهم نیست.

در این مقاله قصد داریم محتوا را در چهار دسته‌بندی متنی، تصویری، ویدیویی و صوتی معرفی و بررسی کنیم. هر از یک انواع محتوا ویژگی‌های خاص خود را دارند و باید در شرایط و کانال‌های درست به دست مخاطب برسد که این مورد را هم در ادامه بررسی خواهیم کرد.

نکته پیش شروع این است که محتوا زمانی مفید است که هدف داشته باشد و یک ارزش ایجاد کند. محتوای تولید شده باید متناسب با خواست و نیاز افراد باشد. محتوایی‌ای به‌این شکل، یک نیاز مخاطب را برطرف کرده و یک ارزشی برای آن -در یک حوزه خاص- ایجاد می‌کند. هدف شما از تولید هر گونه فرم محتوا باید این مورد باشد و وقتی که از کاربر بازخورد مثبت گرفتید، باید از کار خود راضی باشید.

محتوای متنی

به تولید و انتشار محتوا به صورت نوشتاری، محتوای متنی می گویند. محتوای متنی یکی از رایج ترین و نخستین روش های بازاریابی محتوا است. یکی از ویژگی های محنصر به فرد این روش از تولید محتوا، افزایش مخاطب وبسایت از طریق سئو و موتورهای جستجو می باشد.

محتوای تصویری

محتوای تصویری به معنی تولید محتوا و رساندان مفهوم یک محتوا با استفاده از تصاویر است. تولید محتوای تصویری از قدیمی ترین روش های تولید محتوا در تاریخ است که با همه گیر شدن شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، رشد چشم گیری در اثر گذاری بر روی مخاطبان نسبت به سایر روش های تولید محتوا داشته است.

محتوای ویدئویی

هر محتوایی که به صورت فیلم، سریال، کلیپ و یک تصویر چند دقیقه‌ای باشد محتوا ویدئویی نامیده می شود. محتوای ویدئویی یکی از بهترین و مدرن ترین روش های بازاریابی محتوا است اما معمولا هزینه بسیار سنگینی دارد. از بارزترین نوع بازایابی محتوای ویدئویی می توان به تبلیغات در تلویزیون و ساخت فیلم اشاره نمود.

چک لیست تولید محتوا برای سئوی سایت

 • با اشراف بر اینکه متخصصان سئوی سایت هم بر سر تعداد کلمات مقاله توافق مشخصی ندارند، اما بهتر است تعداد کلمات مقاله هایتان را بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کلمه تنظیم کنید.
 • هم اکنون که این مقاله نگارش می شود، تعداد کاراکترهای بهینه تگ تایتل بین ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر (در نظر داشته باشید که معمولا بعد از تایتل معمولا اسم سایت درج می شود که خود تعداد نسبتا زیادی کاراکتر است) و تعداد بهینه کاراکترهای متا دیسکریپشن، بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کاراکتر هست.
 • بعد از انتشار مقاله، از طریق گوگل سرچ کنسول (گوگل وبمستر) مقاله را به صورت دستی ایندکس کنید تا هم سریع تر ایندکس شود و هم از شر مشکلات ایندکس خودکار خلاص شوید.
 • استفاده از لینک دهی داخلی و خارجی (به سایت های معتبر و از کلمات کلیدی مورد نظر) در مقالات
 • ترجمه مقالات خارجی نباید به صورت کلمه به کلمه باشد. (ترجمه تحت اللفظی را گوگل تشخیص می دهد و مقاله کپی شده تلقی می کند)
 • تگ های مختلف با عبارات توصیفی مناسب تکمیل شوند. (یعنی از عبارات اصطلاحاً لانگ تیل Long tail در زیرعنوان ها استفاده کنید)
 • عدم استفاده از لغات نامانوس که توسط کاربران سرچ نمی‌شود (مثلا پیشرانه به جای کلمه موتور و تارنما به جای سایت) مخصوصا در عناوین
 • URL هر صفحه بهتر است ترجمه انگلیسی کلمه کلیدی آن مقاله باشد.
 • به اقتضای طول مقاله از عکس های مرتبط با کیفیت که لوگوی کسب و کار شما بر گوشه ای از آن نقش بسته، در مقالات استفاده کنید.
 • اگر از لحاظ امنیت سایت مطمئن هستید، امکان کامنت گذاری را برای مخاطبان سایت خود فراهم کنید.
 • با توجه به اینکه هر روزه به اهمیت ویدئو مارکتینگ در پیش گوگل اضافه می شود، سعی کنید در مقالات و سایر بخش های سایت خود از کلیپ های ویدئویی هم استفاده کنید. (اگر فضای هاست کمی دارید، می توانید کلیپ های ویدئویی خود را در سایت هایی نظیر آپارات آپلود کنید و کد آن را در سایت تان قرار دهید) قبل از ویدئو هم توضیحاتی در حد یک یا دو خط حاوی کلمات کلیدی و بصورت ترغیب کننده برای مشاهده ویدئو قرار دهید.
 • اگر در پایان هر مطلب فایل pdf یا word همان مطلب قابل دانلود باشد، خوب است.
 • کلمات کلیدی نباید به صورت انفجاری در متن تکرار شوند. سعی کنید از کلمات هم خانواده کلمه کلیدی خود نیز در متن استفاده کنید.
 • تراکم مناسب کلمه کلیدی در متن را از ۱ درصد تا ۴ درصد در منابع مختلف ذکر کرده اند اما شما خودتان را بیش از اندازه درگیر این مسائل نکنید و مطلبی بنویسید که کاربر شما آن را دوست داشته باشد.
 • پاراگراف اول باید شامل خلاصه ای از نکات مهم و کاربردی باشد که خواننده در ادامه متن می خواند.
 • لینک های “همچنین بخوانید” بین متن وجود داشته باشد و حدالامکان مقالات مرتبط را لینک بدهید.
 • اگر ترجمه مقاله کلمه به کلمه نباشد، نیازی به ذکر منبع در مقاله وجود ندارد. البته اگر به اصول کپی رایت پایبند باشید، مخاطبان شما را فردی درستکار تلقی می کنند!
 • بلافاصله بعد از انتشار، پست را در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام، توییتر، لینکدین، بلاگر، فیسبوک و یا هرجای دیگری که در توان دارید به اشتراک بگذارید تا خواننده ای پیدا کند.

همچنین بخوانید: از کجا بک لینک بگیریم؟