رقص گوگل یا گوگل دنس (Google Dance)

رقص گوگل
دیدگاه‌ها: ۰

رقص گوگل یا گوگل دنس (Google Dance)

رقص گوگل یا گوگل دنس، الگوریتم رتبه سایت های مختلف در رتبه بندی موتور جستجوی گوگل را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار داده و بالا یا پایین می برد. به یاد داشته باشید که سنجش و بازبینی سایت ها کاری بسیار دشوار است. بدین منظور گاهی اوقات متوجه خواهید شد که گوگل مقداری از ایندکس های سایت شما را برداشته و پس از بررسی آن ها را مجددا بر می گرداند. این کار ممکن است چند روز و یا حتی هفته به طول بینجامد. حتی گاهی ممکن است وب سایت شما برای مدت کوتاهی از نتایج جستجو حذف گردد. نگران نباشید، این موضوع از تاثیرات گوگل دنس می باشد!

گوگل دنس یا رقص گوگل چیست؟

۳۰ وب‌سایت را در نظر بگیرید که کلمه کلیدی آن‌ها «ویروس کرونا» است. همگی آن‌ها مطالب مفیدی دارند که هر کدام نیازی را از مخاطب برطرف می‌سازد؛ اما چگونه باید آن‌ها را دسته‌بندی کرد؟ کدام‌یک باید جایگاه بالاتری نسبت به بقیه وب‌سایت‌ها داشته باشد؟
رقص جایگاه وب‌سایت‌ها بر اساس کلمات کلیدی در صفحه نتایج گوگل را «گوگل دنس» می‌نامند. گوگل جایگاه وب‌سایت‌ها را به طور موقت تغییر می‌دهد تا ببیند عکس‌العمل کاربران نسبت به آن وب‌سایت و محتوا چیست. چه تعداد کلیک می‌خورد؟ افرادی که بر روی آن کلیک می‌کنند و وارد صفحه می‌شود، چه مدت در صفحه می‌مانند و سایر رفتارهای کاربران را در نظر می‌گیرد و بر اساس آن‌ها کیفیت مطلب را ارزیابی می‌کند.
گوگل برای اولین بار در سال 2003 از رقص گوگل استفاده کرد و در سال 2015 امتیاز انحصاری آن را به ثبت رساند.

اهمیت الگوریتم گوگل دنس

تا به حال برایتان پیش آمده که تعداد زیادی محتوای جدید و باکیفیت به سایت خود اضافه کنید و بجای بهبود جایگاه، شاهد افت شدیدی در رتبه سایت خود شده باشید؟

برخی در هنگام روبه رو شدن با این مشکل، گمان می‌کنند که محتوای آن‌ها فاقد ارزش بوده و همین امر موجب کاهش رتبه سایت آن‌ها شده است. برخی نیز دست به کارهای مختلف مانند لینک‌سازی، خرید بک لینک و غیره انجام می‌دهند.

اما نوسان و جا به جایی رتبه در دنیای سئوی سایت، یک امر کاملاً طبیعی می‌باشد. اگر بعد از به‌روزرسانی سایت جایگاه‌تان تنزل پیدا کرد، این کاهش رتبه را به پای به‌روزرسانی سایت خود (افزودن محتوا یا صفحه جدید) نگذارید. این بالا و پایین آمدن رتبه سایت نتیجه الگوریتم رقص گوگل است.

پس مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد الگوریتم رقص گوگل به خاطر بسپارید این است که بالا و پایین آمدن‌های ناگهانی گوگل تنها به دلیل تغییر در سیستم رتبه‌بندی گوگل است و ارتباطی به خوب یا بد بودن محتوای شما ندارد.

اولین چیزی که ممکن است به ذهن شما برسد، این است که این کاهش رتبه یک اتفاق منفی یا غیرطبیعی است. پس برای اینکه رتبه سایت خود را به حالت اولیه برگردانید، دست به کارهای مختلفی می‌زنید.

مثلاً ممکن است محتوای خود را ویرایش کنید یا به طور کل آن را حذف کنید. شاید هم در سایت‌های دیگر شروع به لینک‌سازی و حتی خرید بک‌لینک کنید. تمام این کارها را به این امید انجام می‌دهید که گوگل مجدد رتبه سایت شما را به حالت اول برگرداند. اما دست نگه دارید!

نوسان و جا به جایی رتبه در دنیای سئو سایت، یک امر کاملاً طبیعی است. اگر بعد از به‌روزرسانی سایت جایگاه‌تان تنزل پیدا کرد، این کاهش رتبه را به پای به‌روزرسانی سایت خود (مثلاً اضافه کردن محتوا یا صفحه جدید) نگذارید. این بالا و پایین آمدن رتبه سایت نتیجه الگوریتمِ رقصِ گوگل است.

پس مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد الگوریتم رقص گوگل به خاطر بسپارید این است که بالا و پایین آمدن‌های ناگهانی گوگل تنها به دلیل تغییر در سیستم رتبه‌بندی گوگل است و ارتباطی به خوب یا بد بودن محتوای شما ندارد.

مطالعه مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

سئو تکنیکال چیست؟

با الگوریتم رقص گوگل چگونه برخورد کنیم؟

اکنون که کاربرد و چرایی وجود الگوریتم رقص گوگل را دریافتیم، می خواهیم ببینیم که هنگامی که این اتفاق رخ داد باید چه رفتاری داشته باشیم.

عده ای از افراد ممکن است با انتشار مطلب خود و اینکه رتبه آنها بهبود نیافته که هیچ، حتی به جایگاه بدتری هم تنزل داشته است، دچار وسواس و استرس شده و به فکر ویرایش و یا حتی حذف مطلب خود از سایت بیفتند و یا در مواردی حتی به روش های سئوی کلاه سیاه از جمله لینک سازی و یا خرید بک لینک روی بیاورند در حالی که تمامی این کارها کاملا اشتباه می باشد.

در این حالت بهترین کار این می باشد که تمرکز خود را از تولید محتوای مناسب برای سایت خود از دست ندهیم و هم چنان به تولید محتوا و انتشار آنها بپردازیم و همچنین این را بدانیم که برای متخصصان سئوی سایت جهش و نوسان رتبه یک امر کاملا طبیعی می باشد و افزایش و کاهش رتبه به خاطر محتوای تولیدی شما نیست بلکه به خاطر تغییر در سیستم رنکینگ گوگل می باشد.

کدام سایت ها دچار الگوریتم گوگل دنس (Google Dance) می شوند؟

  • وب سایت هایی که به تازگی ایجاد شده اند و شروع به انتشار مطلب کرده اند.
  • وب سایت هایی که کلمات کلیدی جدید دارند و هنوز برای گوگل ثبت نشده اند.
  • وب سایت هایی که از شیوه های نامناسب و غیر اصولی سئو مانند لینک سازی و محتوای تکراری استفاده می کنند.

کدام سایت ها از الگوریتم گوگل دنس (Google Dance) در امان هستند؟

  • وب سایت هایی که دارای سئوی داخلی اصولی و کاملی می باشند.
  • وب سایت هایی که دارای محتوای با کیفیت هستند و محتوای خود را بر اساس تکنیک های سئوی محتوا تولید نموده اند.
  • وب سایت هایی که لینک سازی داخلی و خارجی آنها به صورت سیستماتیک و بهینه شده است.


در پایان باید بدانیم که هدف اصلی گوگل از این تغییر دادن رتبه سایت به صورت ناگهانی در ابتدا پیدا کردن محتوای رضایت بخش برای کاربران خود می باشد که موارد مورد نیاز خود را در گوگل جستو می کنند و همزمان به چالش کشیدن محتوا های تولید شده برای تعیین جایگاه واقعی آن می باشد و این نوسانات پس از مدتی به آرامش نسبی رسیده و پس از آن جایگاه محتوای ما در نتایج جستجو تثبیت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.